Kalender Aktivitetskalender
Opdateret d. 5.11.2018

Retur
Januar 2018 Hvad Hvor Tid
Lørdag
den 06.
2. Gilde Nytårsgildehal,Arrangør, 4 GR. Gildehuset Kl. 11:00
Mandag
den 8.
Gildehøjskole i Roskilde Gildehuset 10:00 til 12:00
Onsdag
den 10.
2. Gilde, Udvidet gilderådsmøde Gildehuset
Onsdag
den 24.
Gildecaffé Gildehuset Kl. 14:00 - 16:00
Lørdag
den 27.
1. Gilde, Fødselsdagsfest (arrangør 2. GR.) Gildehuset 12 - 18
Februar Hvad Hvor Tid
Mandag
den 5.
Gildehøjskole i Roskilde Gildehuset 10:00 til 12:00
Onsdag
den 07.
1. Gilde, Gildemøde ( Arrangør, senior Gr. Gildehuset 14:00 til 17:00
Lørdag
den 10.
2. Gilde, Fødselsdagsfest (arrangør 2. GR.) Gildehuset 13:00 - ?
Mandag
den 26.
Distriktsgildehal med ridderoptagelse Østervangkirken, Glostrup kl. 18:45
Onsdag
den 28.
Gildecaffé Gildehuset Kl. 14:00 - 16:00
Marts Hvad Hvor Tid
Mandag
den 5.
Gildehøjskole i Roskilde Gildehuset 10:00 til 12:00
Onsdag
den 07.
1. Gilde, gildeting, Ledelsen Gildehuset 18:00 til 21:00
Onsdag
den 14.
2. Gilde, gildeting, arrangør 6. gr. Gildehuset
Lørdag
den 17.
I-DAG med foredrag "I slavernes spor" og spisning Gildehuset Kl. 9:30 - 14:00
April Hvad Hvor Tid
Lørdag
den 07.
Arbejdslørdag Gildehuset 9 - 16
Mandag
den 9.
Gildehøjskole i Roskilde Gildehuset 10:00 til 12:00
Torsdag
den 12.
Bygildets generalforsamling Gildehuset Se tidspunktet kl. 16:00
Onsdag
den 18.
2. Gilde, Sct. Georgsgildehal (Arrangør 2. Gr. Gildehuset 19:00
Onsdag
den 25.
1. Gilde, Sct. Georgsgildehal (Arrangør 1. Gr. Gildehuset 18:00 til 21:30
Maj Hvad Hvor Tid
Onsdag
den 2.
Gildecaffé Gildehuset Kl. 14:00 - 16:00
Mandag
den 7.
Gildehøjskole i Roskilde Gildehuset 10:00 til 12:00
Mandag
den 07.
Distriktsgildeting Taastrup Kulturcenter Kl. 19:00 til 21:30
Fredag
16.-18.
2. Gilde, Forårsarrangement Vennerslev 4050 Skibby Mødes på Fjordvej 1 kl. 11
Juni Hvad Hvor Tid
Onsdag
den 6.
Havedag Gildehuset 11:00 til 13:00
Onsdag
den 06.
1. Gilde, Friluftsgildehal (arrangør, 2. Gruppe) Gildehuset Kl. 18:00 til 21:30
Mandag
den 11.
Distriktets Friluftsgildehal med spisning kl. 18:00 Naturhytten i Hedeland Spisning kl. 18:00 og Gildehal kl. 19:30
Onsdag
den 13.
2. Gilde, Friluftsgildehal (arrangør, 4. Gruppe) Kildebakken kl. 18
Torsdag
den 15.
Valdemarsdag med faner Roskilde Domkirke Kl. 17:30
Juli Hvad Hvor Tid
Mandag
den 9.
Havedag Gildehuset 11:00 til 13:00
August Hvad Hvor Tid
Tirsdag
den 7.
Havedag Gildehuset 11:00 til 13:00
Onsdag
den 15.
Sangerlauget Gildehuset 19:00 til 21:00
Onsdag
den 29.
1. Gilde, Gildetur Lejre Museum Aflyst
September Hvad Hvor Tid
Mandag
den 3.
Gildehøjskole i Roskilde Gildehuset 10:00 til 12:00
Mandag
den 3.
Havedag Gildehuset 11:00 til 13:00
Onsdag
den 5.
1. Gilde, Gildemøde Gildehuset 14:00 til 17:00
Mandag
den 10.
Gildecafeen Gildehuset 14:00 til 16:00
Onsdag
den 12.
2. Gilde, Gildehal Gildehuset kl. 19:00
Onsdag
den 19.
Sangerlauget Gildehuset 19:00 til 21:00
Lørdag/søndag
den29.-30.
Gildemesterstævne i Horsens Bygholm Parkhotel Horsens kl. 9:30
Oktober Hvad Hvor Tid
Mandag
den 1.
Gildehøjskole i Roskilde Gildehuset 10:00 til 12:00
Onsdag
den 3.
1. Gilde, Gildehal Gildehuset 16:00
Lørdag
den 6.
Arbejdslørdag Gildehuset 9 - 16
Mandag
den 10.
Gildecafeen Gildehuset 14:00 til 16:00
Onsdag
den 17.
Sangerlauget Gildehuset 19:00 til 21:00
Lørdag
den 27.
Fellowshipday Rødovregård Kl. 12:00 til 16:00
November Hvad Hvor Tid
Mandag
den 5.
Gildehøjskole i Roskilde Gildehuset 10:00 til 12:00
Onsdag
den 14.
Fællesmøde Gildehuset 14:00 til 17:00
Tirsdag
den 27.
1. Gilde, Udv.Gildeledelse Gildehuset 10 - 12
Onsdag
den 21.
Gildecaffé Gildehuset Kl. 14:00 - 16:00
Onsdag
den 21.
Sangerlauget Gildehuset 19:00 til 21:00
Tirsdag
den 27.
Fredslys med fakkeltog Sankt Lurantii Kirke 18:00
December Hvad Hvor Tid
Mandag
den 3.
Gildehøjskole i Roskilde Gildehuset 10:00 til 12:00
Onsdag
den 5.
1. Gilde, Julefrokost Gildehuset 13:00 til 17:00
Onsdag
den 12.
2. Gilde, Julefrokost( Gildehuset Kl. 17:00 til 20:00
Onsdag
den 15.
Sangerlauget Gildehuset 19:00 til 21:00
Torsdag
den 20.
Gildecaffé Gildehuset Kl. 14:00 - 16:00
Januar 2019 Hvad Hvor Tid
Lørdag
den 5.
2. Gilde Nytårsgildehal, Gildehuset Kl. 11:00
Onsdag
den 9.
1. Gilde, Nytårsgildehal Gildehuset Kl.12:00 til 16:00
Onsdag
den 9.
2. Gilde, Gilderådsmøde Gildehuset Kl.16:00
Onsdag
den 16.
Sangerlauget Gildehuset 19:00 til 21:00
Februar Hvad Hvor Tid
Lørdag
den 2.
1. og 2. Gilde, fælles Fødselsdagsfest Gildehuset Kl.13:00 - 18:00
Onsdag
den 20.
Sangerlauget Gildehuset 19:00 til 21:00
Mandag
den 25.
Distriktsgildehal Gildehuset, arrangør 2. Gilde Roskilde kl. 19:00
Marts Hvad Hvor Tid
Onsdag
den 6.
1. Gilde, gildeting, Ledelsen Gildehuset 16:00
Onsdag
den 13.
2. Gilde, gildeting, Gildehuset
Lørdag
den 20.
I-DAG med foredrag Gildehuset Kl. 9:30 - 14:00
Onsdag
den 15.
Sangerlauget Gildehuset 19:00 til 21:00
April Hvad Hvor Tid
Lørdag
den 6.
Arbejdslørdag Gildehuset 9 - 16
Onsdag
den 10.
Sangerlauget Gildehuset 19:00 til 21:00
Torsdag
den 11.
Bygildets generalforsamling Gildehuset 16:00
Onsdag
den 24.
2. Gilde, Sct. Georgsgildehal Gildehuset
Torsdag
den 23.
1. Gilde, Sct. Georgsgildehal Gildehuset 18:00 til 21:30
Maj Hvad Hvor Tid
Mandag
den 6.
Distriktsgildeting Taastrup Kulturcenter Kl. 19:00 til 21:30
Onsdag-fredag
den 8.
2. Gilde, Forårsarrangement Besøg på Julemærkehjemmet i Roskilde Kl. 16:00
Onsdag
den 15.
Sangerlauget Gildehuset 19:00 til 21:00
Juni Hvad Hvor Tid
Onsdag
den 12.
1. Gilde, Friluftsgildehal Gildehuset Kl. 18:00 til 21:30
Mandag
den 17.
Distriktets Friluftsgildehal Naturhytten i Hedeland, arrangør 1. Gilde Roskilde Spisning kl. 18:00 og Gildehal kl. 19:30
Onsdag
den 19.
Sangerlauget Gildehuset 19:00 til 21:00
Onsdag
den 12.
2. Gilde, Friluftsgildehal Kildebakken
Lørdag
den 15.
Valdemarsdag med faner Roskilde Domkirke Kl. 17:30